IK Sigīrija
VRN:40002109700
Ārsta prakse "Sigīrija"
 






 

 
 
 
 





Mēs atrodamies
:


F.Sadovņikova iela 20,
4. stāvs, 430. kab. 
Tālr. 26133715
Darba laiki:
 
Pirmdienās     10.00-17.00
Otrdienās        10.00-20.00
Trešdienās     10.00 -17.00
Ceturtdienās  10.00-17.00 
Piektdienās    10.00-20.00
 
Lūdzam iepriekš pierakstīties!!!
Receptes

Sinepes

Amerikāņu sinepes , kuras gatavo no baltajām sēklām, etiķa, cukura garšvielām un kurkumas, kas rada intensīvi dzelteno krāsu. Saldas un maigas.

Angļu sinepes gatavo no dzelteno sinepju pulvera, kurkumas, tām var būt pievienoti graudiņi un tumīgumam nedaudz miltu. Asākas nekā amerikāņu sinepes.

Vācu sinepju pamatā ir melnās sinepes un etiķis, tāpēc tās ir tumšas un asas, ar nedaudz saldskābu piegaršu. Dažāda maluma.

Krievu sinepes visasākās, ar tām kodīgumā var sacensties vienīgi svaigi gatavotas sinepes.

Franču sinepes tradicionāli gatavo no tumšo sinepju sēklu maisījuma, kam pievieno etiķi, cukuru un atkarībā no novada- dažādus garšaugus. Patīkami saldskābas.

Dižonas sinepes agrāk gatavoja tikai no melnajām sinepēm, šobrīd galvenokārt-no brūnajām sinepju sēkliņām, kam noloba miziņu. Pievieno vīnu, negatavu vīnogu vai mežābolu sulu, balzametiķi, sāli un garšvielas. Var būt ar graudiņiem. Īsta stipru sinepju garša.


Mērces

Oregano salātu mērce

Ņem 1/3 etiķa [ labāk baltvīna vai ābolu etiķa] un 2/3 olīveļļas, 2 tējkarotes cukura, sāli un piparus pēc garšas. Pievieno sausu garšvielu oregano.
Mērci ieteicams pagatavot iepriekšējā dienā.
Lieliski noder pie dažādiem salātiem, bet klasiskā recepte ir grieķu salāti ar oregano mērci.

Mango mērce

Sagriež mango, liec gabaliņus blenderī un sablenderē.
Šai mērcei ieteicams izvēlēties ļoti nogatavojušos augli [ var būt pat pārgatavojies] .Mango mērcei pievieno sāli un aso čilli, to var pasniegt pie zivju ēdieniem. Mango mērci bez sāls un čilli lieto arī pie zivju ēdieniem un dažādiem desertiem.


Meža ogu mērce

Ogu miksli sablenderē kopā ar cukuru. Dažas ogas atstāj veselas un pievieno tām ogām, kas jau sablenderētas.

Viesus var lieliski pacienāt ar visparastāko plombīra saldējumu, kas ar ogu mērces cepurīti garšos un izskatīsies nevainojami. Meža ogu mērce īpaši noder pie dažādiem šokolādes desertiem.


Sojas mērce

Ņem Kikoman sojas mērci [ tumšo], 1/3 ūdens, uz 1 litru mērces aptuveni 4 tējkarotes cukura. Visu sajauc kopā, un pirms pasniegšanas mērcei uzkaisa sezama sēklas. Pasniedz kopā ar suši un Austrumu virtuves ēdieniem.


Dzērveņu mērce

1 kg dzērveņu vāra 300 g ūdens. Tad caur sietu izberž, pievieno cukuru, citrona sulu un nedaudz kanēļa. Iebiezina ar kartupeļu cieti.

Pasniedz ar dažādiem desertiem. Var pagatavot no dzērveņu morsa, ko var iegādāties veikalā. Ja deserts ir ļoti salds, dzērveņu mērci var pagatavot bez cukura.


Ābolu mērce

6 ābolus nomizo, sagriež kubiņos un vāra katlā 200 ml ūdens.
Pēc garšas pievieno kanēli un cukuru, kamēr āboli izvārījušies un veidojas mērces konsistence. Mērcei var pievienot nedaudz čilli, tad tā būs asa, un to varēs pasniegt ar gaļas ēdieniem. Ābolus var sajaukt ar dzērvenēm attiecībā 50:50 un vārīt, neļaujot ogām pilnībā izkust. Šī mērce labi saderēs ar putnu ēdieniem.


Pikantā medus mērce

3 ēdamkarotes medus + 10 g uz rupjās rīves sarīvēta ingvera, 1 līdz 2 tējkarotes citrona sulas un naža galu kanēļa. Visu samaisa un pasniedz ar saldējumu.

Apelsīnu asā mērce

Norīvē diviem apelsīniem miziņu, un augļus saspiež plaukstā, iztecina sulu. Salej katlā, pievieno cukuru vai medu,15 g sviesta, nedaudz brendija, un visu kopā uzvāra. Pasniedz pie plānajām pankūkām.

Mārrutku mērce salātiem

200 g saldā krējuma labi saputo, un pievieno 80 g mārrutku. Tad pievieno uz smalkās rīves 150 g ābolu, sāli un cukuru pēc garšas. Pasniedz ar salātiem.

Polenta [ kukurūzas biezputra] 

250 g kukurūzas putraimu
Litrs ūdens
Sāls

Uzvāra ūdeni un pieber sāli. Nepārtraukti maisot ar koka karoti, ūdenim pieber kukurūzas putraimus. Kad biezputra uzvārījusies, samazina uguni turpina vārīt, nepārtraucot maisīšanu.

150 g Fontina siera
100 g sviesta

Itāļi polentu ēd ar Fontina sieru. Kad polenta sāk atlēkt no katla malām, tai pievieno sasmalcinātu sieru un pusi sviesta. Pārējo sviestu sabrūnina un pārlej biezputrai pirms pasniegšanas.


Kukurūzas pārslu cepumi

100 g nedaudz saberztu kukurūzas pārslu
2 glāzes miltu
½ paciņa cepamā pulvera
150 g kokosriekstu skaidiņu
2 olas
250 g sviesta
Ceturtdaļa glāzes cukura

Samaisa kukurūzas pārslas, kokosriekstu skaidiņas, izsijātus miltus ar cepamo pulveri un cukuru. Pievieno olas un mīkstu sviestu. Ar karoti uz ietaukotas pannas liek mīklas piciņas 5 cm attālumā citu no citas. Cepumus cep cepeškrāsnī 12 minūtes 190 grādu temperatūrā, līdz tie kļūst gaiši brūni. Cepumus atdzesē uz pannas.


Meksikāņu tako ar vistas gaļu

Paciņa gatavo kukurūzas miltu tako
400 g vārītas vistas gaļas
Tomāts
Puse paprikas
1/2 kārbiņa konservētas kukurūzas graudu
Tējkarote meksikāņu čilli mērces
Ķiploka daiviņa
Eļļa cepšanai
Sāls

Vistas gaļu samaļ vai sasmalcina. Tomātu un papriku sasmalcina mazos kubiņos. Kukurūzas graudus notecina. Sakarsētai eļļai pievieno ķiploku sulu, tad sagrieztos tomātus un papriku, visu, ātri apcep un pievieno vistas gaļu. Pēdējo pievieno kukurūzu, sāli un čilli mērci. Vēl karstu pildījumu saliek tako un pasniedz.


Ievārījuma kēkss

1 glāze ievārījuma [jebkāda]
1 tējkarote sodas
1 glāze kefīra vai rūgušpiena
Pusglāze cukura
2 olas
2,5 glāzes miltu
1/2tējkarote kanēļa
Pūdercukurs pārkaisīšanai

Ievārījumu sajauc ar sodu un uz piecām minūtēm atstāj mierā. Olas ar cukuru saputo, pievieno ievārījumu, kefīru vai rūgušpienu un piesijā miltus un kanēli. Mīklu liek ietaukotā veidnē un 200 grādu temperatūrā cep vismaz 30 minūtes. Gatavību pārbauda ar koka irbulīti. Izcepu kēksu nedaudz padzesē, izgāž no veidnes un pārkaisa ar pūdercukuru.

Kēksa cepšanai var lietot arī jau viegli ierūgušu ievārījumu.


Uzkodas ar Kamambēra sieru

3 kartupeļi
1 Kamambēra siers
Brūkleņu ievārījums

Kartupeļus ar mizu sālsūdenī izvāra, raugoties, lai tie neizjūk. Padzesē, nomizo, pārgriež uz pusēm. Katrai pusei uzliek Kamambēra siera šķēli, virsū – brūkleņu ievārījumu. Cepeškrāsnī 200 grādu temperatūrā cep apmēram 10 minūtes, līdz siers ir nedaudz sakusis.


Uzkodas ar lasi

3 kartupeļi
6 mazsālītas laša šķēlītes
3 svaigas vai konservētas ananāsa šķēles
6 siera šķēles
Pipari

Kartupeļus ar mizu sālsūdenī izvāra, neļaujot tiem sašķīst. Padzesētus nomilzu, pārgriež uz pusēm. Arī ananāsa šķēles pārgriež uz pusēm. Uz katras kartupeļu puses klāj laša šķēli, virsū – pus šķēli, tai virsū klāj siera šķēli, pārkaisa ar pipariem. Liek sakarsētā krāsnī, 200 grādu temperatūrā cep apmēram 10 minūtes.


Krāsnī ceptas kartupeļu uzkodas

3 kartupeļi
2 tomāti
6 nelielas siera šķēlītes
6 šauras, garas vistas filejas šķēlītes
Sāls, pipari

Kartupeļus ar mizu sālsūdenī izvāra, neļaujot tiem izšķīst, padzesē, nomizo, katru sagriež 6 šķēlēs. Starp katrām 3 šķēlēm pamīšus liek tomāta šķēli un siera šķēli. Tomātu pārkaisa ar sāli un pipariem. Pa trim kopā saliktās kartupeļu šķēles ar pildījumu aptin ar vistas filejas šķēli, ar savienojumu uz leju liek cepamā traukā. Drošības pēc bekona šķēlīti var saspraust ar koka iesmiņu. Liek sakarsētā krāsnī, 200 grādu temperatūrā cep apmēram 10 minūtes.


Pildītas kartupeļu pusītes

3 kartupeļi
2 tomāti
1neliels cukīni
6 olīvas
6 ēdamkarotes biezpiena vai krējumsiera ar piedevām pēc patikas
Sāls, pipari

Kartupeļus ar mizu sālsūdenī izvāra, nedaudz padzesētus, bet nemizotus pārgriež uz pusēm. Katrai pusītei izdobj viducīti, izņemot daļu mīkstuma. Cukīni sagriež plānās garās strēmelēs, tomātus sagriež gabaliņos. Izdobtajās kartupeļu pusītēs liek pa karotei biezpiena vai krējumsiera, cukīni strēmeli, tomāta gabaliņus un olīvu, sagrieztu šķēlītēs. Pārkaisa ar sāli, pipariem, cep 200 grādu temperatūrā 10 minūtes.


Tofu zupa ar pupiņām

Zupas katla dibenā ielej 2 ēdamkarotes augu eļļas, tajā apcep 1 sīki sagrieztu zaļo papriku, 1 sīki sagrieztu sīpolu un 2 sakapātas ķiploku daiviņas. Pievieno 400 g sadrupinātu tofu un turpina maisot cept, līdz dārzeņi mīksti. Pieliek ēdamkaroti maltu sarkano piparu, tējkaroti ķimeņu un tējkaroti sāls, kā arī 800 g vārītu pupiņu. Pārlej ar 3 glāzēm ūdens. Uzvāra un maisot vāra 5 minūtes. Pasniedz karstu.


Tofu cepetis

Tofu sagriež šķēlītēs, liek traukā, pārkaisa ar sīki sakapātiem ķiplokiem , kaltētu baziliku un raudeni, pārlej ar sarkanvīnu. Uz brīdi atstāj marinēties, laiku pa laikam apgrozot. Cep sasildītā cepeškrāsnī.


Tofu un avokado mērce

Samīca 2 avokado mīkstumu un 100 g tofu un blenderī samaisa, līdz iegūst viendabīgu masu. Pievieno nedaudz ķiploku sāls. Ēd ar grauzdiņiem, ceptiem kartupeļiem .


Tofu un redīsu salāti

200 g tofu sagriež kubiņos, pievieno 200 g redīsu. Var izmantot sarkanos redīsus, ko griež ripiņās, vai lielo balto redīsu –to nomizo un sarīvē. Pievieno 100g krējuma un 1 tējk. sinepes, izmaisa.

Tofu salāti ar burkāniem

Mazā katliņā uzvāra vienu ripiņās plāni sagrieztu burkānu un 4 – 5 sagrieztas šitaki sēnes vai šampinjonus. Vāra 2 minūtes, notecina. Samīca 2 g tofu, pievieno 2 ēdamkarotes cukura un 2 ēdamkarotes sojas mērces. Pieliek sagatavotos dārzeņus un sēnes, samaisa, pārkaisa ar apceptām sezama sēkliņām.

Tofu ābolmaizes

350 g tofu samaļ gaļasmašīnā, pievieno 3 ēdamkarotes miltu, 3 ēdamkarotes cukura un 1 olu. Samīca mīklu, sadala gabaliņos un uz brīdi atstāj. Sarīvē 3 ābolus, sautē sviestā ar 3 ēdamkarotēm cukura, 3 ēdamkarotēm rozīņu un nedaudz kanēļa. Izveido apaļas maizītes, liek uz plāts, pārliek ar ābolu pildījumu, pārziež ar pusglāzi krējuma, kam piejaukta ola. Cep cepeškrāsnī.

Cepti kartupeļi ar tofu

5 -5 kartupeļus sagriež zaimiņos un cep augu eļļā. Kad kartupeļi pusgatavi, pievieno 200 g kubiņos sagriezta tofu un turpina cept, palaikam apmaisot. Pāris minūtes pirms cepšanas beigām pievieno sāli, piparus un dažas spiedē saspiestas ķiploka daiviņas.

Tofu uzkoda ar garnelēm

Sīkos gabaliņos sagriež lielu ābolu un 200 g tofu, pievieno 150 g tīrītu, vārītu garneļu un 50 g kapātu riekstu. 100 gramiem majonēzes piejauc tējkaroti galīga mārrutku, sāli un maltus melnos piparus. Salātus sajauc ar mērci.

Saldais tofu krēms

Gaļasmašīnā samaļ 300 g tofu un 200 g lobītu valriekstu, pievieno 3 ēdamkarotes cukura, pusglāzi skābā krējuma un pēc izvēles vanilīnu vai kanēli. Visu rūpīgi saputo, liek saldēdiena trauciņos, rotā ar augļiem.

 

SĒŅU KRĒMZUPA  

100 g šampinjonu
1 ēdamkarote gee
1 neliels sīpols
1 tējkarote miltu
100 g ūdens vai buljons  

Sagrieztus sīpolus izkarsē gee sviestā, pievieno sagrieztus šampinjonus un sautē, līdz tie gatavi un liekais šķidrums gandrīz iztvaikojis. Masu nedaudz atdzesē, sasmalcina blenderī, pievieno karstu buljonu vai ūdeni, kā arī izkarsētus un buljonā vai ūdenī atšķaidītus miltus un maisa, kamēr uzvārās. Pievieno gee , uzvāra. Beigās pieliek garšvielas – sāli un baltos piparus.

 

ZIRNĪŠU, PURAVU UN BROKOĻU ZUPA

1 sasmalcināts sīpols
2 tases (225 g) ripiņās sagrieztu puravu
1 ½ tases (225 g) nemizotu, kubiņos sagrieztu kartupeļu
3 ¾ tases (900 ml) dārzeņu buljona
1 lauru lapa
1 ½ tases (225 g) brokoļu ziedkopu
1 ½ tases (175 g) saldētu zirnīšu
2–3 ēdamkarotes (30–45 ml) sasmalcinātu pētersīļu zaļumu
sāls un svaigi malti melnie pipari
pētersīļu lapas rotāšanai

Sīpolu, puravu, kartupeļus un lauru lapu liek lielā kastrolī. Pielej dārzeņu buljonu un samaisa. Pārsedz ar vāku, uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai, un maisot vāra uz lēnas uguns 10 minūtes.

Pievieno brokoļus un zirnīšus. Pārsedz ar vāku, vēlreiz uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai, un, palaikam apmaisot, vāra uz lēnas uguns vēl 10 minūtes.

Ļauj nedaudz atdzist, izņem un izmet lauru lapu. Kuļ mikserī vai virtuves kombainā, kamēr zupa iegūst viendabīgu konsistenci.

Pievieno pēc garšas sasmalcinātos pētersīļus, sāli un piparus un īsu brīdi turpina kult. Pārlej atpakaļ kastrolī un uz lēnas uguns silda, kamēr zupa karsta. Salej šķīvjos, rotā ar pētersīļu zaļumiem un pasniedz.

 

BURKĀNU UN APELSĪNU BIEZEŅZUPA

200 g burkānu
1 neliels sīpols
70 g apelsīnu sulas
1 ēdamkarote gee
50 g saldā krējuma
zaļumi  

Sagrieztus burkānus sautē nelielā šķidruma daudzumā. Kad burkāni pusmīksti, pievieno taukvielās izkarsētus sagrieztus sīpolus un turpina karsēt, kamēr burkāni gatavi. Masu rūpīgi sasmalcina blenderī, pievieno buljonu, apelsīnu sulu un uzvāra. Pieber nedaudz sāls. Ja vēlas izteiktāku apelsīnu garšu, var pierīvēt apelsīnu miziņu. Saldo krējumu saputo vidēji stingrās putās un veido uz zupas virskārtas dekoratīvus rakstus. Rotā ar apelsīna šķēlītēm un zaļumiem.

 

BURKĀNU UN KORIANDRA ZUPA

Gatavojot šo zupu, ja iespējams, izmanto augstvērtīgu mājās gatavotu buljonu – tad garša ir daudz bagātīgāka nekā no buljona kubiņiem.

¼ tases (50 g) sviesta
3 ripiņās sagrieztu puravu
4 tases (450 g) šķēlītēs sagrieztu burkānu
1 ēdamkarote (15 ml) malta koriandra
5 tases (1,2 l) dārzeņu buljona
2/3 tases (150 ml) jogurta bez piedevām
sāls un svaigi malti melnie pipari
2–3 ēdamkarotes (30–45 ml) sasmalcinātu koriandra zaļumu rotāšanai

Lielā pannā izkausē sviestu. Pievieno puravus un burkānus un labi samaisa, lai dārzeņi pārklātos ar sviestu Pārsedz ar vāku un cep apmēram 10 minūtes, kamēr dārzeņi kļuvuši mīkstāki, bet nav sākuši mainīt krāsu.

Iemaisa malto koriandru un cep apmēram 1 minūti. Pielej buljonu un pēc garšas pievieno piparus un sāli. Uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai, pārsedz un turpina vārīt uz lēnas uguns apmēram 20   minūtes, kamēr puravi un burkāni kļuvuši mīksti.

Ļauj nedaudz atdzist, pēc tam kuļ mikserī, līdz zupa kļuvusi viendabīga. Atkal pārlej kastrolī un pievieno 30ml/ 2 ēdamkarotes jogurta, tad nogaršo, vai pietiek sāls un piparu. Uzkarsē uz lēnas uguns, bet nevāra.

Zupu salej četros šķīvjos. Katra šķīvja vidū liek pa karotei atlikušā jogurta. Pārkaisa ar sasmalcinātiem koriandra zaļumiem un pasniedz nekavējoties.

 

DĀRZEŅU BULJONS

Dārzeņu buljonu lieto zupās un mērcēs.

1 sīpols
2 burkāni
2 lieli selerijas kāti
nedaudz šādu dārzeņu jebkurā kombinācijā:
puravs, selerijas sakne, pastinaks, rācenis,
kāpostu, ziedkāpostu vai sēņu atgriezumi
1 garšaugu saišķītis
6 melnie pipari
2 ēdamkarotes (30 ml) augu eļļas

Sīpolus nomizo, pārgriež uz pusēm un sagriež šķēlītēs. Nomizo un rupji sasmalcina pārējos dārzeņus.

Lielā pannā sakarsē eļļu un cep dārzeņus, kamēr tie mīksti un viegli apbrūnējuši.

Pievieno atlikušās sastāvdaļas un pārlej ar 7   ½ (1,75 l) tasēm ūdens.

Karsē līdz vārīšanās temp., nosmeļ putas, pēc tam daļēji apsedz ar vāku un vāra uz lēnas uguns 1   ½   stundu. Buljonu nokāš, ļauj tam atdzist. Ledusskapī to var uzglabāt 2–3 dienas.

 

GVAKAMOLES MĒRCE  

1 nogatavojies avokado
1 rupji sasmalcināts šalotes sīpols
1 rupji sasmalcināts zaļais čili pipars bez sēklām
1 laima sulas

Avokado pārgriež uz pusēm, nomizo un izņem kauliņu. Mīkstumu kopā ar sarkano sīpolu, zaļo čili piparu un laima sulu liek mikserī vai virtuves kombainā. Apstrādā 1 minūti, kamēr veidojas viendabīga masa. Pārliek bļodiņā, cieši nosedz un liek ledusskapī atdzesēties līdz brīdim, kad būs vajadzīga.

 

SATAY MĒRCE

100 g zemesriekstu
1 sīpols
2–3 ķiploku daiviņas
1 tējkarote samaltu romiešu ķimeņu
1 tējkarote malta koriandra
1,5 tējkarotes kurkumas
4 ēdamkarotes kokosriekstu piena
2–2,5 ēdamkarotes sojas mērces
tējkarote cukura

Zemesriekstus liek sausā pannā un maisot nedaudz apgrauzdē (nedrīkst ļaut apcepties). Nomizo sīpolu un ķiplokus un sagriež lielos gabalos. Visas sastāvdaļas mikserī sasmalcina biezenī. Pēc tam kopā ar ¼   l ūdens liek katlā un, nepārtraukti maisot, vāra 6–8 minūtes. Noņem no sildvirsmas un pasniedz kā garšvielu mērci, kurā iemērc maizi, krekerus, gaļu vai dārzeņus.

Šī mērce noder arī gaļas marinēšanai.

 

PUPIŅU PASTĒTE

Pastētes pagatavošanai var izmantot jebkura veida pupiņas, bet visvieglāk tā būs pagatavojama no baltajām. Cūku pupām pēc to izvārīšanās ir jānoņem miziņa.

Pupiņas mērcē ūdenī, līdz tās uzbriest. Uzbriedušās pupas vāra, līdz tās ir kļuvušas mīkstas un miziņa ir iešķēlusies vairākās vietās. Izvārītās pupiņas liek virtuves kombainā vai blenderī un sasmalcina. Var samalt arī ar gaļas mašīnu. Pievieno vārītu ūdeni, pievieno 2–3 tējkarotes gee sviestu un 1–2 tējkarotes „Sešu garšu sāli”. Visu sajauc līdz pastas konsistencei.

Pateicoties pievienotajām garšvielām, šādi sagatavotas pupiņas ir izteikti viegli sagremojamas. Tās var lietot, piemēram, brokastīs kopā ar lavašu vai vienkārši, uzsmērējot uz maizes.

 

GEE PAGATAVOŠANA

Sviestam jābūt bez piedevām un nesālītam. Ja izmanto 250 g sviesta, tad uz gāzes plīts jeb citas atklātas uguns gatavošanas laiks ir apmēram 30–40 min. Ja gatavo „ūdens peldē”, tad gatavošanas laiks ir vidēji 1-1,5 stundas.

Sviestu ieliek katliņā un kausē. Veidojas trīs slāņi: nosēdumi, vidusslānis, putas. Nosēdumus no katliņa apakšas nenokāš, bet viegli maisa visu masu. Putas nav jānoņem! Kad vidusslānis kļūst dzintara caurspīdīgs, tad nogriež uguni un ļauj nostāvēties apmēram 20 minūtes.

Ja vidusslānī var redzēt peldošas pārslas, tas norāda uz sviesta slikto kvalitāti, uz piemaisījumu klātbūtni. Šis produkts nav lietojams, jo nebūs iespējams iegūt nepieciešamo krāsu un konsistenci.

Pēc 20 minūtēm nostāvējušos masu izkāš cauri 4–5 kārtām salocītu marli. To, kas paliek marlē, nelieto, bet pārējais ir gatavs lietošanai.

! Gee nav jāglabā ledusskapī – tas nebojājas.

No trauka gee sviests jāņem ar tīru, sausu karoti.

Lieto kā piedevu dārzeņu sautējumiem, rīsiem, dārzeņu zupām, garšvielu apcepšanai, vistas, zivs cepšanai utt. Var lietot arī uz maizes kā taukvielu.

 

SIDXA DUGDA
(pēc ārstniecības kursa)

1 tējkarote kurkumas
glāze piena
glāzes ūdens  

Samaisīt visas sastāvdaļas un uzvārīt. Pēc tam uz lēnas uguns, pastāvīgi maisot, vārīt tik ilgi, kamēr paliek 1 glāze šķidruma.

Dzert 1 stundu pirms gulētiešanas 2 nedēļas.

Samazina “korķus” mandelēs, darbojas kā dabīgs antiseptiķis. Lieto arī akūta tonsillīta, faringīta, bronhīta ārstēšanai.

 

LASSI
(pēc ārstniecības kursa)

½ glāzes ūdens
½ glāzes jogurta (Baltais Zilonītis)
2 ēdamkarotes saldinātāja (medus)
½ tējkarotes svaigi rīvēta ingvera
½ tējkarotes malta koriandra
½ tējkarotes kanēļa  

Visu ievietot blenderī un 1–2 minūtes miksēt. Saldinātāju pievienot beigās.

Dzert pusdienās vai vakariņās ēdienreizes beigās.

 

MĀJAS SIERS

Svaigu sieru, ko hindi valodā sauc par paniru , var ēst vienu pašu vai izmantot par citu ēdienu sastāvdaļu. Paniru nevar aizvietot ne ar ko citu. Paniru var izmantot ļoti dažādos veidos, un tas atšķiras no citiem sieriem ar savu maigo garšu un to, ka nekūst augstā temperatūrā.

10 glāzes (2,3 l) pilnpiena
5 ēdamkarotes citronu sulas
vai 2 tējkarotes citronskābes
vai 1 ¼ glāzes (300 ml) jogurta
vai 2 ½ glāzes (600 ml) skābu sūkalu  

Uz vidēji lielas uguns pietiekami lielā katlā uzkarsējiet pienu. Kamēr piens vārās, sagatavojiet skābinātāju un ieklājiet kāstuvē divas kārtas marles. Zem kāstuves nolieciet trauku sūkalām.

Kad piens sāk celties, pielieciet tam klāt skābinātāju. Gandrīz vienā mirklī piens sadalīsies par sūkļveida paniru un skaidrām, dzeltenzaļām sūkalām. Ja sūkalas nav pietiekami skaidras, piejauciet tām klāt vēl mazliet skābinātāja.

Kad panirs pilnīgi atdalījies no sūkalām, noņemiet katlu no uguns. Nokāsiet sūkalas, lai marlē paliktu tikai panirs . Kādu minūti paskalojiet to ar aukstu ūdeni, lai tas kļūtu cietāks, kā arī lai aizskalotu lieko skābinātāju, kas maina garšu. Tad izspiediet atlikušo šķidrumu kādā no tālāk minētajiem veidiem.

  • Ja jūs vēlaties iegūt stingru paniru siera kubiņu pagatavošanai vai iemīcīšanai mīklā, iesieniet to marlē un nolieciet zem sloga. Jo ilgāk tas stāvēs, jo stingrāks būs. Tad noņemiet slogu, sagrieziet paniru , kā vēlaties, un izmantojiet to. Panirs būs stingrs arī tad, ja jūs to iekārsiet marlē un atstāsiet notecēties.
  • Ja jums vajadzīgs mīksts siers, izspiediet marlē ietīto paniru ar rokām.

 

JOGURTS

10 glāzes (2,3 l) pilnpiena
1,4 glāzes (50 ml) jogurta  

Uzvāriet pienu un noņemiet katlu no uguns. Samaziniet piena temperatūru, vai nu atdzesējot pienu tāpat, vai ieliekot katlu traukā ar ūdeni.

Vislabākā temperatūra jogurta baktērijai ir 43–45 ?C. Sajauciet jogurtu ar glāzi silta piena, ielejiet to katlā un visu samaisiet. Aukstā laikā jogurta audzēšanai vajag vairāk kultūras nekā siltā laikā. Lai izaugtu, jogurta baktērijai ir vajadzīgas vairākas stundas siltuma un miera. Lai piena temperatūra būtu konstanta, ietiniet aizvākotu trauku biezā drēbē un nolieciet to siltā vietā. Neatstājiet trauku vietā, kur to kāds var sakustināt. Vislabāk jogurtu gatavot naktī, kad ir vismierīgākais laiks. Jogurts parasti ir gatavs pēc 4   –   8   stundām. Tad to atdzesējiet, lai apstādinātu baktērijas augšanu, citādi tā turpinās ēst piena cukurus un jogurts divu dienu laikā kļūs pavisam skābs.

Jogurtam vajadzētu labi glabāties 4   –   5   dienas.

 

CEPTI PILDĪTI BAKLAŽĀNI

Šī slavenā ēdiena nosaukums Imam Bayaldi nozīmē „paģībušais Imams” – varbūt viņš paģībis, baudot tik gardu ēdienu. Tas ir ļoti iecienīts Vidējos Austrumos.

baklažāni
4 ēdamkarotes (60 ml) olīveļļas
1 sasmalcināts liels sīpols
1 no sēklām attīrīta un kubiņos sagriezta maza sarkanā paprika
1 no sēklām attīrīta un kubiņos sagriezta maza zaļā paprika
3 saspiestas ķiploka daiviņas
5–6 nomizoti un sasmalcināti tomāti
2 ēdamkarotes (30 ml) sasmalcinātu pētersīļu zaļumu
1 tase (250 ml) vāroša ūdens
1 ēdamkarote (15 ml) citronu sulas
sāls un svaigi malti melnie pipari
svaigas pētersīļu lapiņas rotāšanai
maize, salātu un jogurta mērce kā piedevas

Uzkarsē cepeškrāsni līdz 190 ?C. Pārgriež baklažānus gareniski uz pusēm un izgriež mīkstumu. Uzkarsē 30ml/ 2 ēdamkarotes eļļas un 5–6 minūtes cep sīpolus un papriku, kamēr tie pusmīksti. Pievieno saspiestos ķiplokus un turpina cept vēl 2 minūtes, pēc tam iemaisa tomātus, sasmalcinātos pētersīļus un baklažānu mīkstumu. Pieber sāli un piparus, samaisa un cep uz mērenas uguns 2–3 minūtes. Atsevišķā pannā uzkarsē atlikušo eļļu un no abām pusēm pa divām uzreiz cep baklažānu čaulas. Čaulas piepilda ar apceptajiem dārzeņiem. Baklažānus cieši citu pie cita izkārt

ugunsdrošā traukā un ielej tik daudz verdoša ūdens, lai baklažāni tajā būtu līdz pusei. Pārsedz ar foliju un cep cepeškrāsnī 45–60 minūtes, kamēr baklažāni ir mīksti un lielākā daļa šķidruma uzsūkusies.

Katru baklažāna pusīti liek uz servējamā šķīvja un pārslaka ar citrona sulu. Pasniedz karstu vai aukstu, rotājot ar pētersīļiem, un kopā ar maizi un salātu un jogurta mērci.

 

SARKANO SĪPOLU MARMELĀDE

 2 kg sarkano sīpolu vai parasto sīpolu
4 daiviņas ķiploku
140 g sviesta
4 ēdamkarotes olīveļļas
140 g pūdercukura vai brūnā cukura (samalta)
1 ēdamkarote svaigu timiānu lapiņu
šķipsniņa rupji maltu čili piparu (ja ir vēlēšanās)
75 cl pudele sarkanvīna
350 ml sarkanvīna etiķa
200 ml portvīna

500 ml burkai gatavošanas laiks 2–2 ¼ stundas un laiks atdzesēšanai.

SĪPOLU CEPŠANA  

Nomizo un smalki sagriež sīpolus un ķiplokus. Lielā dziļā pannā vai katlā uz lielas liesmas izkausē sviestu un eļļu. Liek iekšā sīpolus un ķiplokus. Labi samaisa, lai tie pārklājas ar taukvielām. Pārkaisa ar cukuru, timiānu, čili (ja izmanto), sāli un pipariem. Vēlreiz labi apmaisa un samazina uguni. Cep bez vāka 40–50 minūtes, ik pa brīdim apmaisot. Sīpoli ir gatavi, kad visa sula ir iztvaikojusi un tiem ir mīksta konsistence. To var pārbaudīt, ar koka lāpstiņu piespiežot sīpolu pie pannas malas. Ja tas viegli sadalās, masa ir nedaudz lipīga un smaržo pēc karamelizēta cukura, cepšanu var uzskatīt par pabeigtu.

MARMELĀDES GATAVOŠANA

Pievieno vīnu, etiķi un portvīnu. Visu labi samaisa un bez vāka vāra 25–30 minūtes, ik pa brīdim apmaisot, kamēr sīpoli ieguvuši violetbrūnu krāsu un šķidrums samazinājies par divām trešdaļām. Marmelāde ir gatava, ja, ar karoti viegli nobraucot pa pannu, izveidojas „celiņš”, kas palēnām aizpildās ar sīrupaino šķidrumu. Atstāj sīpolus pannā, lai atdziest, tad liek sterilizētā burkā un aizvāko. Marmelādi var ēst uzreiz vai arī uzglabāt ledusskapī pat līdz trim mēnešiem.

  

KĀPOSTU LAPAS AR PILDĪJUMU

2 ēdamkarotes gee
1 kanēļa nūjiņa, 5 cm gara
5 krustnagliņas
1 tējkarote maltu ķimeņu
¼ tējkarotes asafetīdas
900 g tomātu, noplaucētu, nomizotu un sastampātu
4 ēdamkarotes rozīņu
1 ēdamkarote citronu sulas
1 tējkarote kurkumas
3 ½ tējkarotes sāls
1 glāze (100 g) zirņu miltu
1 šķipsna malto piparu
1 mazs zaļš kāposts
2 ēdamkarotes gee
1/3 glāzes (50 g) dateļu vai kešjū riekstu, saberztu
1 tējkarote rīvēta svaiga ingvera
1–2 svaigi asie pipari, saberzti
350 g panira, notecināta un sakapāta
3 ēdamkarotes smalki sakapāta koriandra lapu vai 1 tējkarote malta koriandra
½ karotes paprikas

Mazā katliņā uzkarsējiet gee un 30–45 sekundes apcepiet kanēli, krustnagliņas, maltās ķimenes un asafetīdu. Ielieciet sakultos tomātus un lēni vāriet 30 minūtes, līdz rodas viendabīga mērce. Pielieciet rozīnes, pielejiet citronu sulu, pieberiet kurkumu un 3 tējkarotes sāls. Izņemiet cietās garšvielas un noņemiet katlu no uguns. Bļodā sajauciet zirņu miltus, sāli un šķipsniņu piparu. Pielejiet pietiekami daudz ūdens un samīciet, lai izveidotos bieza mīkla. Pārklājiet bļodu ar audumu un nolieciet malā.

Izgrieziet no kāposta kacenu un noņemiet ārējās bojātās lapas. Nomazgājiet kāposta galviņu un ielieciet to vārošā ūdenī, kam pielikta 1 tējkarote sāls. Pēc 8–10 minūtēm uzmanīgi izņemiet kāpostu un noskalojiet to aukstā ūdenī. Nogrieziet šķēli pie kāposta pamatnes un uzmanīgi, nesalaužot noņemiet 6–7 lapas. (Pārējo kāpostu varat izmantot kāda cita ēdiena pagatavošanai.) Ar mazu nazīti uzmanīgi izgrieziet katrai lapai apakšējo biezāko kāta daļu, bet nepārgrieziet lapu uz pusēm. Tad lapas būs lokanākas. Noslaukiet tās un nolieciet malā.

Mazā katliņā uzkarsējiet gee un apgrauzdējiet saberztos riekstus, rīvēto ingveru un svaigo aso piparu. Iemetiet sakapāto paniru, sakapātās koriandra lapas, papriku un atlikušo sāli. Nepārtraukti maisot, cepiet uz vidējas uguns, līdz tie ir labi sajaukušies. Tad izklājiet kāpostu lapas un katras lapas centrā ielieciet ēdamkaroti pildījuma. Pārlociet lapas mala pār pildījumu un cieši sarullējiet.

Iemērciet vīstoklīšus biezajā mīklā un vāriet tos karstajā gee vai eļļā 4–5 minūtes, līdz tie kļūst zeltaini brūni. Nolieciet pildītos kāpostu vīstoklīšus uz trauka, kurā tos pasniegsiet, un pārlejiet ar iepriekš sasildītu tomātu mērci.

 

VISTA INDIEŠU GAUMĒ  

ķiploku daiviņas
2 sīpoli
1 gab. svaigas ingvera saknes (3 cm)
5 kaltētas sarkanā čili pākstis bez sēklām vai čili pulveris, vai melnie pipari
700 g vistas filejas
150 g nesālītu indijas jeb kešjū riekstu
2 ēdamkarotes koriandra sēkliņu
1 tējkarote romiešu ķimeņu sēkliņu
½ lauru lapas
5 krustnagliņas
1 kanēļa standziņa (8 cm)
4 ēdamkarotes olīveļļas
¼ l vistas buljona
1,5 tējkarotes kurkumas
sāls

Nomizo ķiplokus un sīpolus. Sīpolus sagriež kubiņos. Ingvera sakni sagriež mazos gabaliņos. Čili pākstis rupji sasmalcina. Vistas fileju sagriež 5 cm lielos gabaliņos. Sausā lielā pannā liek ķiplokus, kešju riekstus, koriandru, romiešu ķimenes, čili pākstis, lauru lapas, krustnagliņas un salauzītu kanēļa standziņu un, visu maisot, mērenā karstumā apgrauzdē. Pievieno sīpolus un, nepārtraukti maisot, apcep. Tad visu izņem, liek mikserī, pievieno 375 ml ūdens un sakuļ. Pannu izslauka, tajā uzkarsē olīveļļu un ielej biezo mērci. Maisot mērenā karstumā vāra 5 minūtes. Pielej vistas buljonu un vāra vēl 5 minūtes. Pēc tam masā ieliek vistas filejas gabaliņus, pievieno sāli un kurkumu un turpina vārīt vienmērīgā temperatūrā 10–12 minūtes, līdz gaļa kļuvusi mīksta. Ja vēlas, vēlreiz nogaršo. Pasniedz ar rīsiem.

 

KIČERI

 Kičeri ir vienā traukā pagatavots ēdiens no rīsiem, pupiņām, garšvielām un bieži arī dārzeņiem. Jūs varat pielāgot garšvielas un dārzeņus savai garšai un došu vajadzībām. Kā barojošu un ļoti viegli sagremojamu, kičeri ieteicams lietot, ja jums ir gremošanas traucējumi. Ja izmantosit rīsus un pupiņas attiecībā divi pret vienu, ķermeņa iegūtais proteīna daudzums būs lielāks nekā tad, ja rīsi un pupiņas tiktu ēsti atsevišķi. Ja jums ir vājas gremošanas spējas, kičeri jāsagatavo līdz kartupeļu biezeņa konsistencei.

eļļa
basmati rīsi
ūdens
garšvielas
šķeltās dzeltenās mung pupiņas jeb oranžās lēcas (Turcijas lēcas)
dārzeņi

Jūs varat dažādot garšvielu izvēli un arī to daudzumu. Sākumā pamēģiniet pusi tējkarotes ķimeņu, koriandra un fenheļa sēklu un pusi tējkarotes kurkuma pulvera uz personu. Tas būs ēdiens, kas derēs visiem konstitucionālajiem tipiem. Lai iegūtu siltāku kičeri, pievienojiet ingveru.

Uz katru cilvēku ņemiet sauju basmati rīsu (apmēram 30 g) un pusi no šī daudzuma šķeltās dzeltenās mung pupiņas. Sajauciet rīsus kopā ar pupiņām un nomazgājiet aukstā ūdenī.

Izkausējiet pannā vienu ēdamkaroti gee vai eļļas un pievienojiet sēklas. Vienu minūti cepiet. Pēc tam pievienojiet saberztas garšvielas un nomazgātos graudus, un pupiņas, maisot tik ilgi, kamēr tās pārklājušās ar eļļu. Pievienojiet tik daudz ūdens, lai tas pārklātu graudus un pupiņas apmēram 5 cm slānī, uzkarsējiet un vāriet uz lēnas uguns, ik pa laikam samaisot. Raugieties, lai panna nekļūst sausa, un pievienojiet ūdeni pēc vajadzības.

Ja jums garšo, pievienojiet kubiciņos sagrieztus dārzeņus – saknes reizē ar rīsiem, bet dārzeņus ar lielām lapām un mīkstākos uzvārīšanās beigās. Izvēlieties dārzeņus, kas ir piemēroti jūsu došām . Ēdiens ir gatavs, kad rīsi mīksti un graudi viegli saspiežami starp īkšķi un rādītājpirkstu. Lielākajai šķidruma daļai jābūt absorbētai vai izgarojušai. Kičeri var pasniegt ar čapati, pītas tipa garnējumam  ar izmantot koriandra lapas. Vātas un kaphas tips var pievienot nedaudz marinētu dārzeņu.

 

CITRONU RĪSI

Šim ēdienam, ko dēvē par Nīmbū čāvalu, galveno aromātu piešķir citroni, tāpēc esiet uzmanīgi un nepārsniedziet ieteiktos garšvielu daudzumus.

2 glāzes (350 g) basmati vai citu kvalitatīvu rīsu ar gariem graudiņiem
1 ēdamkarote gee vai augu eļļas
½ tējkarotes Indijas ķimeņu
1 ½ tējkarotes melno sinepju sēklu
5 karī lapas (ja pieejamas)
1 kanēļa nūjiņa, 5 cm gara
1 zaļais pipars, sakapāts
3 ½ glāzes (825 ml) ūdens
2 tējkarotes sāls
½ tējkarotes kurkumas (pēc vēlēšanās)
½ glāzes (125 ml) citronu sulas
2 ēdamkarotes sviesta
1 citrons, sagriezts 8 šķēlītēs
5–6 pētersīļu stiebriņi

Nomazgājiet rīsus aukstā ūdenī un uz 15–20 minūtēm atstājiet mērcēties, pēc tam caurdurī noteciniet. Pa to laiku uz vidējas uguns katlā uzkarsējiet gee vai augu eļļu un ieberiet tajā ķimenes, melnās sinepju sēklas, ielieciet karī lapas un kanēli. Kad ķimeņu sēklas sāk mainīt krāsu, pielieciet sakapātos piparus un notecinātos rīsus.

Maisot cepiet rīsus 2–3 minūtes. Kad graudiņi sāk kļūt caurspīdīgi, pielejiet rīsiem ūdeni ar sāli un uzvāriet. Ja vēlaties dzeltenus rīsus, līdz ar ūdeni ievienojiet kurkumu. Pārklājiet katlu, nogrieziet uguni pēc iespējas mazāku un nemaisot vāriet apmēram 18 minūtes, līdz viss ūdens uzsūcies.

Paceliet vāciņu un izņemiet kanēļa gabaliņus. Pārlejiet rīsus ar citronu sulu un uzlieciet virsū sviestu.

Turpiniet vārīt rīsus bez vāka kādas 2–3 minūtes. Pēc tam uzmanīgi apmaisiet rīsus ar dakšiņu un pasniedziet, izrotājot to ar citrona šķēlīti un pētersīļa zariņu.

 

DZĒRVEŅU UN ĀBOLU ČATNIJS

kanēļa mizas standziņas
1 tējkarote saspiestu smaržīgo piparu (Allspice)
1 tējkarote kumina (Romas ķimeņu) sēklu
1 kg nomizotu ābolu bez serdēm, sagriezti kubiciņos
1 kg nomazgātu dzērveņu
500 g sakapātu sīpolu
500 g brūnā cukura
284 ml ābolu etiķa
1 ēdamkarote sarīvēta svaigā ingvera

Kanēli, smaržīgos piparus un ķimenes iesien marles maisiņā. Visas sastāvdaļas liek lielā katlā un marles maisiņu vidū. Visu uzvāra, turpina vārīt uz lēnas uguns 1,5 stundas. Šo čatniju var uzglabāt cieši noslēgtās burkās.

 

PLŪMJU UN INGVERA ČATNIJS

1 kg plūmju, pārgrieztas uz pusēm, kauliņi izņemti
450 g rupji sakapātu sīpolu
400 g nomizotu ābolu bez serdēm, rupji sakapātu
150 g žāvētu, sakapātu plūmju
4 plāni sagrieztas ķiploka daiviņas
30 g kristalizēta, sakapāta ingvera
5 cm gabals nomizotas un sarīvētas ingvera saknes
4 anīsa sēklas
3 žāvēti čili pipari
5 cm kanēļa miziņas
550 ml galda etiķa
450 g dzeltenā cukura
1 tējkarote sāls  

Lielā katlā liek visus produktus, ieskaitot etiķi, aizvāko, uzvāra, samazina liesmu un vāra apmēram 30   minūtes, līdz āboli un sīpoli mīksti. Noņem vāku, pievieno cukuru un sāli un maisa, līdz cukurs izkusis, tad vāra uz lēnas uguns bez vāka aptuveni stundu, bieži apmaisot, līdz šķidrums uzsūcies un masa bieza. Liek burkās. Pirms lietošanas ieteicams paturēt apmēram mēnesi.

 

MELLEŅU ČATNIJS 

125 ml sarkanvīna etiķa
125 ml tumši brūna cukura (nopērkams, piemēram, Stockmann)
1 tējkarote sarīvēta svaiga ingvera
1 tējkarote sarīvētas citrona miziņas
šķipsniņa sāls
750 ml nomazgātu un pārlasītu melleņu
1 liels sakapāts sīpols
1 rupji sakapāts persiks
1,5 tējkarote garam masala (indiešu garšvielu maisījums), kam vajadzīgs:
1 cm kanēļa mizas gabaliņš, pustējkarote veselu melno piparu, pustējkarote kardamona sēklu (apmēram 12 pākstis), ¼ tējkarote koriandra sēklu,
4 krustnagliņas, ¼ tējkarote anīsa sēklu

Visas garam masala sastāvdaļas samaļ kafijas dzirnaviņās. Lielā katlā 2 minūtes vāra etiķi, cukuru, garam masala , ingveru, sāli. Pievieno pārējos produktus un turpina vārīt uz lēnas uguns, palaikam apmaisot, apmēram stundu, līdz maisījums biezs. Siltu pilda burkās. Var uzglabāt aizvākotu ledusskapī 4 mēnešus.

 

TOMĀTU, BAKLAŽĀNU UN PIPARU ČATNIJS

400 g baklažānu
malti melnie pipari
1 ēdamkarote sāls
4 sarkanie pipari, sēklas izņemtas, rupji sakapāti
500 g nomizotu, rupji sakapātu tomātu, sēklas izņemtas
100 g saulē žāvētu tomātu, sagrieztu strēmelēs (var nopirkt lielveikalos)
2 lieli nomizoti, rupji sakapāti sīpoli
10 ķiploku daiviņu, pārgrieztu uz pusēm
3 rupji sakapāti sarkanie čili pipari bez sēklām
1 ēdamkarote koriandra sēklu
6 mazliet saberztas kardamona pākstis
300 ml baltvīna etiķa
200 g brūnā cukura
1 tējkarote paprikas
2 ēdamkarotes balzametiķa
20 g svaiga, sakapāta bazilika

Baklažānus sagriež lielos gabalos, apkaisa ar melnajiem pipariem un pustējkaroti sāls. Uz stundu liek sietā, lai ievelkas, noskalo un nosusina papīra dvielīšos. Liek lielā katlā kopā ar pipariem, abu veidu tomātiem, sīpoliem, ķiplokiem, čili pipariem, koriandra sēklām, kardamonu un baltvīna etiķi. Uzvāra. Turpina vārīt uz lēnas uguns, katlu pilnībā nosedzot, 25 minūtes, palaikam apmaisot, līdz pipari un baklažāni mīksti. Pievieno 180 g cukura, pustējkaroti sāls un papriku. Vāra neaizvākotu uz lēnas uguns, līdz masa bieza, bieži apmaisot, sevišķi uz beigām, apmēram 40–60 minūtes. Iejauc balzametiķi un pārējo cukuru pēc garšas, pavāra vēl dažas minūtes, tad iejauc baziliku. Liek burkās.

  

EĻĻĀ VĀRĪTI KVIEŠU MILTU PLĀCEŅI

PURĪ

2 ½ glāzes rupja maluma kviešu miltu
1 glāzes (100g) augstākā labuma kviešu miltu
½ tējkarotes sāls
1 ēdamkarote sviesta vai gee
¾ glāzes (175 ml) silta ūdens
gee vai augu eļļa vārīšanai

Iesijājiet abu veidu miltus lielā bļodā un pieberiet sāli, ar pirkstiem ieberziet tējkaroti sviesta vai gee . Lēnām pielejiet ūdeni un maisiet, līdz milti salīp un tos var mīcīt. Paņemiet rokās nedaudz gee un mīciet mīklu 5–8 minūtes, līdz tā ir viendabīga un stingra. (Pārmaiņas pēc var pagatavot masāla purī no mīklas, kurai pieliktas 2 tējkarotes ķimeņu sēklu, ¾ tējkarotes kurkumas, ¼ tējkarotes kajēnas piparu.)

Dziļā pannā ielejiet gee vai eļļu un uzlieciet karsēties uz mērenas uguns. Tikmēr ar dažiem pilieniem gee ieziediet virsmu, kas paredzēta purī izveltnēšanai (nelietojiet miltus – tie piedegs un atkrāsos gee ), sadaliet mīklu 16 gabaliņos un izveltnējiet tos līdzenus un plānus.

Kad gee sāk dūmot, samaziniet uguni un uzlieciet purī uz gee . Purī uz mirkli nogrims, bet tad pacelsies virspusē un sprakšķēs. Tūlīt viegliem un ātriem grūdieniem, izmantojot putu karotes apakšpusi, iegremdējiet to gee , līdz tas piepūšas kā baloniņš. Dažas sekundes apcepiet otru pusi, tad izņemiet purī no gee un ielieciet caurdurī notecēties. Tāpat cepiet arī pārējos purī .

Karstus purī pasniedz kopā ar jebkuru ēdienu vai kā uzkožamo kopā ar ābolu biezeni, medu, ievārījumu vai svaigu sieru.

 

SAUSIE INDIEŠU CEPUMI

MATHĪ

Šie cepumi ir viegli pagatavojami, un tos var ēst kā uzkožamos kopā ar zupu vai kā piedevu maltītei. Ja akmenssāli nevar dabūt, tā vietā var lietot parasto sāli.

3 glāzes (300 g) izsijātu rupja maluma kviešu miltu
3 ēdamkarotes ķimeņu vai sezama sēklu
1 ½ tējkarotes akmenssāls
½ tējkarotes cepamā pulvera
2 ēdamkarotes gee vai sviesta
gee vai augu eļļa vārīšanai
¾ glāzes (175 ml) ūdens

Lielā bļodā sajauciet miltus, ķimeņu sēklas, sāli un cepamo pulveri. Sapluciniet gee vai sviestu un piejauciet miltiem. Pielejiet pietiekami daudz ūdens, lai izveidotos diezgan stingra mīkla. Enerģiski mīciet 5 minūtes, līdz mīkla kļūst gluda un elastīga. Tad uz dažām minūtēm nolieciet to malā.

Ielejiet dziļā pannā ²/3 tilpuma gee vai augu eļļas un uzlieciet to uz vidējas uguns. Kamēr gee karsējas, izveltnējiet mīklu lielā 1 cm biezā kvadrātā. Ar asu nazi sagrieziet mīklu rombos vai 5 cm garos kvadrātiņos. Piesardzīgi iemetiet pusi no tiem karstajā gee . Noregulējiet uguni, lai cepumi no abām pusēm nobrūnētu 4–5 minūtēs. Izņemiet tos ar putu karoti un ielieciet caurdurī notecēties. Pēc tam tāpat izcepiet arī atlikušos mathī .  

 

ZIRŅU MILTU PANKŪKAS

PUDLĀ

Šī ir galvenā pudlas recepte. Jūs varat to dažādot, pievienojot vārītus vai svaigus viegli izvārāmus dārzeņus, kā, piemēram, izdiedzētas mūngpupas, rīvētus burkānus, kapātas selerijas vai kubiņos sagrieztus kartupeļus.

2 glāzes (200g) zirņu miltu
½ glāzes (50g) kviešu miltu
1 tējkarote maltu ķimeņu sēklu
1–2 svaigi asie pipari, izlobīti un sakapāti
¼ tējkarotes asafetīdas
¾ tējkarotes kurkumas
1 ½ tējkarotes sāls
¼ tējkarotes piparu
1 tējkarote malta koriandra
2 ēdamkarotes svaigu koriandra vai seleriju lapu, sakapātu
1 ¼ glāzes (300 ml) auksta ūdens
1 tējkarote malta svaiga ingvera
2 vidēja lieluma tomāti, sakapāti
1 zaļš bulgāru pipars, sīki sagriezts
gee vai sviests vārīšanai
3 ēdamkarotes citronu sulas

Lielā bļodā sajauciet zirņu miltus, kviešu miltus un nākošās astoņas sastāvdaļas. Vienlaikus maisot, lēnām pielejiet aukstu ūdeni, līdz izveidojas bieza pankūku mīkla. Ja mīkla šķiet pārāk bieza, atcerieties, ka sula no tomātiem padarīs to šķidrāku. Tad iemaisiet rīvētu ingveru, tomātu un pipara gabaliņus. Nolieciet to malā.

20–26 cm lielā pannā uz vidējas uguns izkausējiet ēdamkaroti gee vai sviesta. Uz pannas uzlejiet mīklu, vienlaikus izveidojot divas 10–13 cm lielas pankūkas. Nav tik svarīgi, lai pankūkas būtu precīzi apaļas, cik – lai tās būtu vienmērīgi plānas. Lēnām apcepiet abas puses, līdz tās kļūst zeltaini brūnas un kraukšķīgas (cepiet 4–5 minūtes). Tādā veidā izmantojiet visu mīklu, katrai pudlai izmantojot apmēram vienu tējkaroti gee vai sviesta. Apslakiet ar citronu sulu. Pasniedziet karstas.

 

ZIRŅU MILTU NŪDELES

SĒVIJA

Sēvija ir ļoti iecienītas indiešu uzkodas. Tās var ēst vienas pašas vai kā piedevu dārzeņu ēdieniem vai salātiem. Sēvija ir ļoti garšīga ar rozīnēm un grauzdētiem riekstiem.

2 glāzes (200 g) izsijātu zirņu miltu
½ tējkarotes kajēnas piparu
1 tējkarote kurkumas
1 ½ tējkarotes sāls
½ glāzes (125 ml) auksta ūdens
gee vai augu eļļa vārīšanai  

Samaisiet zirņu miltus, garšvielas, sāli un aukstu ūdeni un izveidojiet viendabīgu, biezu pastu. Uz vidējas uguns uzkarsējiet gee vai eļļu. Vairākas sekundes stipri kuliet pastu. Tad ar lāpstiņu caur caurdura caurumiņiem izspiediet karstajā gee ēdamkaroti mīklas. Ar lāpstiņu nokasiet mīklas paliekas no caurdura un ielieciet tās atpakaļ bļodā. Atkal, izmantojot caurduri, izspiediet vienu ēdamkaroti mīklas gee . Dariet to tikmēr, kamēr gee virspuse būs noklāta ar nūdelēm. Ja mīkla ir pārāk šķidra un pil no caurdura caurumiem, pielieciet tai vēl zirņu miltus. Grozot cepiet nūdeles, līdz tās ir viegli nobrūnējušas – izņemtas no gee , tās kļūs vēl tumšākas. Ielieciet caurdurī un noteciniet.

Tāpat jūs varat izmantot blīva audekla tūbiņu ar nelielu caurumu, lai izspiestu spirāles un lokus. Ja šādi nūdeles sanāk pārāk resnas, pēc notecināšanas salauziet tās gabalos.


lapas sākums

<< sākums / valodu izvēlne