IK Sigīrija
VRN:40002109700
Ārsta prakse "Sigīrija"
 






 

 
 
 
 





Mēs atrodamies
:


F.Sadovņikova iela 20,
4. stāvs, 430. kab. 
Tālr. 26133715
Darba laiki:
 
Pirmdienās     10.00-17.00
Otrdienās        10.00-20.00
Trešdienās     10.00 -17.00
Ceturtdienās  10.00-17.00 
Piektdienās    10.00-20.00
 
Lūdzam iepriekš pierakstīties!!!
Ajurvēda. Medicīnas sistēmas pirmsākums

Ajurvēda. Medicīnas sistēmas pirmsākums

5000 gadus veca Indijā veidojusies medicīnas sistēma, kas paaudžu paaudzēs tiek praktizēta joprojām un spēj palīdzēt tā pat, kā mūsdienu terapijas metodes

Vata
Vatas ir nestabilas, kustīgas, steidzas, viņām ir straujš pulss. Viņām ir daudz ideju, ko nerealizē līdz galam. Vatām ir nemierīgs miegs, arī miegā viņas ir aizņemtas. Neregulāri ēd un to, kas pagadās. Cīnās ar aizcietējumiem, vēdera pūšanos. Tradicionālās vatas tipa slimības ir tās, ko mēs Eiropā saucam par nervu sistēmas slimībām - paralīzes, artrīti, miega traucējumi. Vatas ir vēsas, jo viņām ir slikta asinsrite.

Pitta
Grib būt ļoti pareiza. Visam ir jābūt tā, kā pitta vēlas. Ja tā nav, tad kļūst dusmīga, neapmierināta, agresīva. Pitta arī nesaprot, ka kāds varētu kaut ko nesaprast. Ja es, pitta būdama, saprotu, tad arī citiem jāsaprot! Jo pittām ir vairāk trūkst līdzsvara organismā, jo mazāk viņas saprot apkārtējos cilvēkus un ir agresīvākas. Viņiem nav problēmu ar aizcietējumiem, vēdera izeja ir divreiz dienā. Pittas tipa cilvēki ir silti, viņi diezgan stipri svīst. Ja pittas tipa cilvēks apēd ķiploku, viņš smaržo ar visu ķermeni. Pittām ir raksturīgas problēmas ar gremošanas traktu. Ēdot tipam nepiemērotu uzturu, viņiem būs gastrīts, čūla. Pittas ir ļoti uzticami draugi. Labi projektu menedžeri, miegs pittām parasti labs.

Kapha
Omulīgi, viņiem ļoti bieži ir liekais svars. Viņi var būt tievi, bet ar lieko svaru, jo viņiem ir iedzimti lieli smagi kauli, lielas locītavas un deguns. Mazliet neveikli, bet vairums omulīgi un apaļīgi. Viņi var ēst akmeņus, un kuņģis necietīs. Taču kaphām raksturīga bronhiālā astma, problēmas ar šķidrumu aizturi, gļotu uzkrāšanos. Viņiem ir svarīgs ģimenes siltums. Uzdevumus izpilda lēni, bet pamatīgi. Viņi lēni saprot un lēni mācās, bet, kad ir sapratuši un iemācījušies, viņus nevar pārliecināt par pretējo.

Hronisko slimību pieaugums pēdējās desmitgadēs daudziem cilvēkiem ir licis ilglaicīgi lietot medikamentus, kas ne tikai ārstē, bet arī izraisa nopietnas blakusparādības. Daudziem hroniski slimajiem dzīves kvalitāte neuzlabojas, bet pasliktinās. Iespējams, tas ir iemesls, kāpēc rietumu sabiedrībā pieaug alternatīvo terapiju popularitāte. Britu avīze The Observer raksta, ka "gadsimts kopā ar modernajā zinātnē balstītu medicīnu mūs tomēr nav aizvedis uz apsolīto zemi - perfektu veselību. Mūsu deguni joprojām tek, muguras sāp vairāk nekā jebkad agrāk. Bērniem rodas astma un ekzēmas". Pacienti, noguruši no standartizētās pieejas viņu veselībai, dodas prom no mūsdienu klīnikām, jo alternatīvās terapijas ārsti uzmanību pievērš katra psihes un ķermeņa individuālajām īpatnībām. Šo metožu efektivitāti pērn atzinusi arī Pasaules Veselības Organizācija, izveidojot speciālas pētniecības programmas.

Kas ir ājurvēda
Viena no šīm metodēm ir ājurvēda. Tulkojumā no sanskrita - dzīves zināšanas (mācība). 5000 gadus veca Indijā izveidojusies medicīnas sistēma, kas paaudžu paaudzēs Indijā, Šrilankā, Tibetā tiek praktizēta joprojām un slimajiem spēj palīdzēt tā pat, kā mūsdienu terapijas metodes Rietumu klīnikās. Ājurvēdas medicīna balstīta uz pārliecību, ka slimības rodas tad, kad cilvēka prātā, ķermenī vai dvēselē zūd līdzsvars. Organisms ar slimībām pats tiek galā, ja tas ir garīgā un fiziskā harmonijā.

Citiem vārdiem - ājurvēda ir metode, kas palīdz organismam palīdzēt pašam sev. Sistēma balstīta uzskatā, ka visums sastāv no pieciem elementiem - gaisa, uguns, ūdens, zemes (gļotas) un ētera (vēja). Cilvēkos šie elementi pārstāvēti trīs konstitucionālajos pamattipos jeb došās - vata (gaiss un ēters), kapha (ūdens un zeme), pitta (uguns un ūdens). Šīs došas nosaka gan cilvēka veselību, gan to, kā viņš reaģē uz apkārtējo pasauli. Visbiežāk neviena no tām nepastāv tīrā veidā, bet gan kombinācijās, kur kāda ir dominējošā. Cilvēka ķermeņa uzbūve un veselība ir atkarīga no vecāku došu stāvokļa bērna ieņemšanas brīdī.

Kopumā iespējamas desmit kombinācijas. Atkarībā no tām ājurvēdas speciālisti izvēlas individuālu pieeju, kā organismam palīdzēt atgūt līdzsvaru un labsajūtu. Ļoti reti, bet var būt, ka visi trīs pamattipi ir līdzsvarā. Šie cilvēki vienmēr un visur labi jūtas, māk pieskaņoties citiem. Cilvēki, ar kuriem pārējiem ir ļoti viegli kontaktēties.

Veselības problēmas ķermenī ājurvēdas medicīnas saista ar došu līdzsvara izmaiņām. Lai atjaunotu labsajūtu un veselību, cilvēkam jāregulē dzīvesveids un jāmaina savus paradumus.

Ājurvēdas ārsti uzskata, ka šī terapija tiek galā ar slimību cēloņiem, nevis tikai noņem simptomus. Ājurvēdai sekojušas gan Madonna, gan britu premjera Tonija Blēra dzīvesbiedre Čerija Blēra.


Ultrasonoskopija un augu eliksīri
Latvijā Netradicionālās medicīnas asociācijas ājurvēdas sekciju vada ārste Ilona Ābele. Vienlaikus viņa ir arī veselības centra Aparmita direktore un, kā pati saka, "diplomēta ģimenes ārste ar kārtīgu akadēmisko izglītību", kurai studiju laikā pat adatu terapija nav likusies vērā ņemama. Taču četrus gadus pēc Medicīnas akadēmijas beigšanas 2000.gadā radusies iespēja uz pusgadu braukt un mācīties ājurvēdu. "Es riskēju, godīgi sakot, nezinot, kas tā tāda. Paņēmu savu deviņus mēnešus veco bērnu un aizbraucu uz Šrilanku. Arī tur vēl teicu profesoram, ka īsti neticu, bet viņš mani ļoti cītīgi mācīja. Kad redzēju, kā ājurvēdas klīnikā veci cilvēki pēc insulta sāk staigāt, kā tikai ar dabas augiem var izārstēt gastrītu, lai gan man kā diplomētai Eiropas ārstei likās, ka palīdzēt var vienīgi ķīmija, šī tautas medicīna mani pārliecināja. Būtībā tā ir kārtīga sistēma, pirmsākums mūsdienu medicīnai."

Daktere uzskata, ka daudzi ārstēšanas principi dažādām tautām ir līdzīgi. Arī konstitucionālie tipi tiek klasificēti līdzīgi kā četri Rietumos lietotie - melanholiskais, holēriskais, sangviniskais un flegmatiskais.

Par savu priekšrocību ārste uzskata spēju strādāt ar abām medicīnas sistēmām un pacientiem dot labāko no katras. "Kāpēc man jāgriež ar koka nazi, ja varu griezt ar skalpeli? Slimību diagnostikai nosūtu uz rentgenu vai ultrasonoskopiju, bet ārstēju ar uzturu, kas ir pamatā visam, augu preparātiem, eļļām." Viņa arī novērojusi, ka Indijas, Šrilankas, Tibetas augi, no kā gatavoti preparāti, Baltijas reģionā palīdz daudz labāk nekā Āzijā dzīvojošajiem.

Ājurvēda var palīdzēt daudzām slimībām, sākot no gremošanas, saaukstēšanās, nervu sistēmas kaitēm, beidzot ar psihiskajām un onkoloģiskajām saslimšanām. Dr.Ābele saka: "Ar onkoloģiskajiem pacientiem esmu ar mieru sadarboties pēc operācijām. Pietiekami labi zinu Eiropas medicīnu, tāpēc uzskatu, ka onkoloģiju tā var ārstēt labāk."

Vai arī, piemēram, ausu iekaisumus, strutojošas angīnas nav labāk ārstēt ar antibiotikām, nevis eļļām? "Ja iekaisuma process ir ļoti aktīvs, ar ājurvēdas preparātiem tas ātri nerimsies. Es to varētu noņemt divu, trīs mēnešu laikā, bet neviens Rietumu cilvēks nebūs ar mieru divus mēnešus staigāt ar sāpošu ausi. Taču, kad aktīvais process novērsts, ar uzturu un procedūrām, ārstējot degunu, var stiprināt imūnsistēmu, balansēt došas, lai iekaisums vairs neatkārtotos."


Pančakarmas piecas darbības
Šis dziļais attīrīšanās process ļauj ķermenim atbrīvoties no pārmērīgām došām un toksīniem ķermeņa šūnās, "savākt" tos zarnu traktā un izvadīt ārā no organisma. Pančakarma ietver piecas darbības. Ārstnieciskā vemšana, lai atbrīvotos no pārāk lielas kaphas, ārstnieciskā caurejas izraisīšana, lai atbrīvotos no pārmērīgas pittas, ārstnieciskā klizma, lai atbrīvotos no palielinātas vātas, deguna tīrīšana galvas un kakla slimību gadījumā, un asins nolaišama asins slimību gadījumā.

Organisms ārstēšanai vispirms tiek sagatavots ar eļļām, masāžu, dažkārt jogas palīdzību. Ājurvēdas masāža nav dziļa, tā ir glāstoša, relaksējoša, lai iestrādātu eļļu pa enerģijas līnijām tā, kā tās plūst organismā. Bāzes eļļa ājurvēdā ir sezams, tam tiek pievienoti augu ekstrakti. Lai izvadītu no šūnām toksīnus un tās attīrītu pirms ārstēšanas, dažkārt izmantoto tvaika peldes.
Ārstēšanas procesā tiek izmantotas augu un garšvielu tējas, novārījumi, pulveri, eļļas, ievārījumi, arī ar medus, melnais sāls, minerālvielas.


Ēdienreize sākas ar saldo ēdienu
Dzīve saskaņā ar ājurvēdu sākas ar uztura maiņu atbilstoši došai. Jo tieši ar uzturu var koriģēt daudzas veselības problēmas un profilaktiski pasargāt sevi no saslimšanas. Došu pirmajā konsultācijā ārsts nosaka pēc pulsa diagnostikas, mēles, matiem, ādas, urīna, izkārnījumiem, ķermeņa uzbūves, balss. Pacientiem jāpilda arī tests. Pēc medicīnas vēstures un pulsa diagnostikas tiek noteikts arī, kurā no orgānu sistēmām ir disbalanss, vai tas ir akūts vai hronisks.

Uzzinot savu tipu, pacients saņem informāciju par to, kāds uzturs viņam piemērots. Vatām tiek rekomendēts ielikt sevi rāmjos. Ēst trīsreiz dienā siltu, labi sagatavotu ēdienu - lai vējš galvā mazāks. Arī pittām ieteicams ēst trīsreiz dienā, jo bada sajūta viņām rada agresivitāti. Taču ēdiens nedrīkst būt ass. Kaphas var ēst neregulāri, taču kārtīgi jāpaēd vismaz vienreiz dienā, un tām ir jābūt pusdienām. Ājurvēdā ēdienreize sākas ar saldo ēdienu, jo ogļhidrāti ātrāk sagremojas, pārstrādājas un grib tikt ārā no kuņģa. Pēc tam seko gatavoti dārzeņi, kartupeļi, rīsi vai griķi. Arī tie ir ogļhidrāti, tikai sarežģītāki. Pēdējais ēdiens ir gaļa, un to ēd atsevišķi, jo gaļa ir olbaltumviela, kas ļoti ilgi paliek kuņģī. Ja gaļu ēd vispirms, tā nosprosto kuņģa izeju un neļauj ātrāk sagremojamiem ēdieniem tikt prom. Vatas un pittas tipam ir atļauti piena produkti, kaphas tipam atļauts vienīgi kazas piens. Jo piena produkti kaphām palielina gļotas un šķidrumu daudzumu organismā, aiztur un neizvada līdz galam. Pittas un vatas tipam jābūt uzmanīgam arī ar svaigiem dārzeņiem, kas ir šķiedrvielām bagāts un pretēji rietumnieku uzskatam arī diezgan smags ēdiens. Tos ieteicams kombinēt ar gaļu, nevis kartupeļiem. Kafija un šokolāde netiek rekomendēta nevienam, arī stiprais alkohols ne.

Ājurvēdā porcijas lielums ir tik, cik var uzlikt uz abām plaukstām, kad tās saliktas kopā. Tad nav iespējams pārēsties. Brokastu laiks ājurvēdā ir no 5.00-10.00 rītā, pusdienas no 10.00-14.00, tad divas stundas vispār nav ieteicams neko ēst, 16.00 ir launags, no 16.00-19.00 jāēd vakariņas. Brokastīm un vakariņām jābūt vieglām.

The Guardian brīdina: lai gan ājurvēdas preparāti šķiet it kā nevainīgi, tomēr nepareizi lietoti, tie var veselībai nodarīt ļaunu. Neliela saaukstēšanās var pārvērsties bronhītā vai pneimonijā. Dr.Ābele teic, pašārstēties nevajadzētu ne ar latviešu tējām, ne indiešu ājurvēdu.



lapas sākums

<< sākums / valodu izvēlne